Mity o soczewkach kontaktowych, w które ludzie ciągle wierzą


Tak długo, jak soczewki kontaktowe są dostępne, tak długo krąży na ich temat wiele mitów. Nie trzeba długo szukać, żeby natrafić na odpychające zdjęcia i wzbudzające strach historie ludzi, których wzrok został rzekomo uszkodzony przez soczewki kontaktowe. Tymczasem, rzeczywistość jest znacznie mniej przerażająca. Soczewki kontaktowe są nie tylko wygodne, ale i bezpieczne dla Twoich oczu, a te historie rodem z horrorów przydarzają się niezwykle rzadko. Taki przypadki są prawie zawsze spowodowane niewłaściwym dbaniem o soczewki, bądź używaniem ich znacznie dłużej niż były do tego przeznaczone.

Tutaj zamieszczamy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania związane z mitami o soczewkach:

1. Czy soczewki mogą zsunąć się za oko?

Mit o soczewce zagubionej w oku

Czy słyszeliście kiedyś o „tym kimś, kto zgubił soczewkę w swoim własnym oku i nigdy jej nie znalazł”? Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. To mit! Soczewka może się przesunąć jeżeli oko będzie zbyt wilgotne, lub jeśli będziemy je mocno pocierać, ale soczewka nie może utknąć za okiem. Nigdy.

Według dra Louisa Cantor’a z Amerykańskiego Stowarzyszenia Optometrycznego: „Soczewki kontaktowe zachodzą jedynie pod górną powieką i nie mogą dostać się za oko”.Czy wiedziałeś, że?
Budowa oka, sama w sobie nie pozwala na to, żeby soczewka zsunęła się za oko.
Spojówka – czyli membrana ludzkiego oka, jest zbudowana w taki sposób, że nie ma możliwości, żeby jakiekolwiek ciała obce dostały się do tylnej części oka.

2. Czy soczewki mogą pogorszyć wzrok?

Nie, stosowanie soczewek kontaktowych nie może pogorszyć Twojego wzroku. Parametry wady wzroku mogą ulegać zmianą w ciągu życia i jest to zupełnie normalny proces, niezwiązany z soczewkami kontaktowymi. Z wiekiem w naszych oczach zachodzi wiele zmian, które wpływają na nasz wzrok i zwiększają ryzyko rozwoju bliskowzroczności (miopia), zaćmy czy zwyrodnienia plamki żółtej. Noszenie soczewek kontaktowych nie sprawia, że jesteśmy bardziej podatni na te choroby i nie pogarsza naszego wzroku.

Według Gary’ego Heitinga, doktora okulistyki i redaktora AllAboutVision.com: „Jest to powszechny problem, ponieważ wiele osób noszących soczewki to nastolatkowie, bądź osoby z krótkowzroc­znością, czyli grupa pacjentów u których wady wzroku często ulegają zmianom”.
Więc możesz mieć pewność, że noszenie soczewek kontaktowych nie pogorszy Twojego wzroku.

3. Czy mogą powodować utratę wzroku?

animowany człowiek z bandażem na oczach

Nie, noszenie soczewek kontaktowych samo w sobie nie może powodować utraty wzroku. Jednakże bardzo ważne jest, żeby # każdego dnia i zawsze zmieniać na nowe, kiedy ich okres ważności wygaśnie. Niedbanie o odpowiednią czystość soczewek i nieprzestrzeganie zasad higieny może doprowadzić do dyskomfortu, a nawet infekcji oczu, ale nie do utraty wzroku.

Prawda, wytłumaczona przez Dr. Thomasa L. Steinmann’a, profesora okulistyki na uniwersytecie Case Western Reserve, jest taka, że higiena stanowi najważniejszy czynnik. „Chociaż używanie soczewek kontaktowych jest bezpieczne, to niedbanie o nie w sposób prawidłowy, bądź niestosowanie się do zasad bezpiecznego użytkowania, może prowadzić do poważnych problemów".Czy wiedziałeś?
O soczewki kontaktowe musimy dbać każdego dnia. Nalot, który osiada na soczewkach, może pochodzić z rąk, powiek, twarzy, bądź łez i należy go usunąć przy pomocy płynu do soczewek za każdym razem, kiedy je zakładamy lub zdejmujemy.

4. Czy soczewki mogą się roztopić?

Być może słyszeliście opowieści o tym, że powinno się zdejmować soczewki, jeśli udajemy się na grilla czy ognisko, żeby uniknąć stopienia się ich na oczach. Spokojnie, nic takiego nie może się wydarzyć. Dopóki nie podpalimy soczewek, nie mogą się one stopić i definitywnie nie ma możliwości, żeby roztopiły się w wyniku narażenia na normalne warunki pogodowe czy ciepło. Soczewki kontaktowe są zrobione z hydrożelu i ich temperatura topnienia jest bardzo daleka od temperatury ludzkiego ciała. Co więcej, Twoje soczewki kontaktowe przechodzą proces sterylizacji w temperaturze około 120°C zanim zostaną zapakowane. Więc jeśli jesteś w stanie wytrzymać ciepło, Twoje soczewki również.


Blog: Comments

Odpowiedź # - Anuluj