Jak wiek wpływa na Twój wzrok?


Większość ludzi uważa wzrok za najważniejszy ze zmysłów. Jest to związane z faktem, że 80% tego co jest wokół nas przetwarzamy właśnie przy pomocy wzroku. Zaburzenie widzenia związane z wiekiem są częścią naturalnego procesu starzenia się, więc jest niezmiernie ważne, aby być świadomym tego, że takie zaburzenia mogą pojawić się również w ciągu naszego życia.

Pomimo tego, że nie możemy zapobiec zaburzeniom, które dziedziczymy, możemy zapobiec niektórym z tych, które związane są z wiekiem. Zdrowe odżywianie i zerwanie z nałogiem nikotynowym to najlepsze strategie obronne. Co jeszcze musisz wiedzieć o zaburzeniach wzroku związanych z wiekiem?

Problemy ze wzrokiem u dzieci

Problemy ze wzrokiem mogą pojawić się już na bardzo wczesnych etapach życia. Bardzo małe dzieci nie potrafią same zakomunikować swoich problemów, dlatego rodzicie muszą uważnie przyglądać się rozwojowi swoich pociech. Do najpopularniejszych problemów, które mogą pojawić się na wczesnych etapach rozwoju dziecka należą:

• krótkowzroczność (myopia), trudności w widzeniu odległych obiektów
• dalekowzroczność (hyperopia), trudność w widzeniu tego co jest blisko nas
• Tzw. „leniwe oko“ (amblyopia), osłabienie zdolności widzenia w jednym oku, często pojawia się w okresie niemowlęcym i może być wyleczone, jeśli zostanie wcześnie zdiagnozowane.

Wzrok Twojego dziecka ma wielki wpływ na jego zachowanie i zdolność koncentracji, co jest kluczowe dla jego sukcesu we wczesnej edukacji. Pomimo tego, że w wielu szkołach wykonuje się podstawowe badania wzroku, jest bardzo ważne, aby jego wzrok był również regularnie badany przez specjalistę poza szkołą. 

Uczniowie i młodzi dorośli: technologia i problemy ze wzrokiem

Jest niezwykle ważne, aby dbać o zdrowe nawyki przez cały okres szkolny, jak i później. Dieta bogata w witaminy ważne dla oczu, pomaga zachować je w dobrej kondycji przez cały czas. Również sport i ograniczenie czasu spędzanego przed monitorem ma wielkie znaczenie dla utrzymania oczu w doskonałej formie. Zaburzenia wzroku wpływają zarówno na naukę samodzielna jak i szkolna, a także na wyniki w sporcie i innych dziedzinach życia. Odseparowanie dzieci od ich smartfonów może być trudne, ale organicznie czasu spędzonego przed telefonem również pozwala młodym oczom odpocząć, co jest im niezbędne do prawidłowego rozwoju. Młodzi ludzie, którzy preferują zdrowy tryb życia, często wybierają jednodniowe soczewki kontaktowe dla skorygowania bliskowzroczności, dzięki czemu nie muszą martwić się o ich pielęgnację i konserwację.

Zaburzenia wzroku w średnim wieku

Ciągła praca przed komputerem sprawia, że oczy są przemęczone i powoduje tak zwany syndrom suchego oka. Warto pracować nad wyrobieniem nawyku małych przerw na odpoczynek dla oczu. Zapobiega to przemęczeniu i redukuje napięciu w oczach. Eksperci zalecają metodę 20–20–5, czyli co 20 minut należy odwrócić wzrok od komputera i przez około 20 sekund skupić się na obiekcie który znajduje się około 5–6 metrów od nas. Kolejnym problemem może być początek starczowzroczności, zaburzenia związane z wiekiem sprawiającego, że soczewka oka traci elastyczność. To powoduje, że nie potrafimy skupić wzroku na przedmiotach, które znajdują się blisko nas i mamy trudność z przenoszeniem wzroku z elementów bliskich do dalekich. Starczowzroczność to nie to samo co dalekowzroczność, gdyż zazwyczaj zaczyna się około 40 roku życia. Jest to zaburzenie, które można łatwo skorygować przy użyciu soczewek multifokalnych. Należy pamiętać aby badać wzrok każdego roku, zwłaszcza jeśli zauważymy zmiany związane z widzeniem w nocy, głębią percepcji, czy problemy podczas prowadzenia samochodu.

Problemy ze wzrokiem w wieku podeszłym

Jeszcze więcej zmartwień związanych ze wzrokiem pojawia się wraz z wiekiem zaawansowanym. Zaćma, jaskra czy zwyrodnienie plamki żółtej zazwyczaj nie są bolesne, natomiast mocno wpływają na jakość widzenia..

• Zaćma powoduje, że nasz wzrok jest zamglony i rozmyty. Dzieje się tak z powodu zmętnienia soczewki oka. Można ją leczyć zabiegiem chirurgicznym.
• Jaskra jest choroba spowodowana narastającym ciśnieniem w gałce ocznej, które uszkadza nerw wzrokowy. Można leczyć ją przy pomocy kropel do oczu i w niektórych przypadkach, poprzez zabieg chirurgiczny.
• Zwyrodnienie plamki żółtej wpływa na widzenie centralne i może prowadzić do całkowitej ślepoty.

Początek menopauzy u kobiet może powodować występowanie syndromu suchego oka. Terapia hormonalna, często pozwala całkowicie wyeliminować ten problem. Porozmawiaj ze swoim lekarzem, jeżeli doświadczasz jakichkolwiek problemów związanych z oczami w trakcie przyjmowania leków na menopauzę.

Twoje oczy są jednym z najważniejszych organów. Pomimo tego, że nie możemy zapobiec chorobom dziedzicznym, czy tym związanym z procesem starzenia się, możemy wyrobić sobie nawyk dbania o oczy, co pomoże nam zachować je w dobrej kondycji. Podstawą sukcesu w tej dziedzinie jest zdrowy tryb życia, zdrowa dieta i regularne badanie wzroku.

Blog: Comments

Odpowiedź # - Anuluj