Dlaczego nie powinieneś nosić soczewek kontaktowych dłużej niż jest to wskazane przez producenta?

Kontaktní čočky banner

Czy mogę nosić soczewki kontaktowe dłużej niż jest to zalecane?

Podnieś rękę, jeśli kiedykolwiek nosiłeś soczewki nieco dłużej niż powinieneś? Niestety, większość z nas od czasu do czasu to robi. Być może robisz to, aby obniżyć koszty. Kiedy masz mało czasu przed wypłatą, czym jest kilka dni noszenia tych samych soczewek, prawda? A może masz soczewki miesięczne, ale nosisz je tylko kilka razy w miesiącu. Z pewnością można je nosić po pierwszych 30 dniach, prawda? Albo, częściej niż rzadziej, po prostu zapomniałeś wymienić soczewki na czas. Rozumiemy to. Ważne jest jednak, aby pamiętać o harmonogramie noszenia soczewek kontaktowych i trzymać się go. Nadmierne noszenie soczewek może prowadzić do dyskomfortu, niewyraźnego widzenia, a w najgorszym przypadku do infekcji. Przyjrzyjmy się, dlaczego nie należy tego robić i jakie jest ryzyko..

Co się stanie z soczewkami, jeśli będziesz je nosić dłużej?

Soczewki jednodniowe, soczewki dwutygodniowe i soczewki miesięczne są przeznaczone do noszenia przez określony czas. Soczewki jednodniowe są gładkie i cienkie, z mniej skomplikowanym dopasowaniem, więc ich delikatna struktura jest mniej trwała. Soczewki dwutygodniowe są nieco grubsze, a soczewki miesięczne są zazwyczaj najgrubsze, więc również "przetrwają" najdłużej. Nie daj się jednak przekonać, że są one niezwyciężone.
Wszystkie miękkie soczewki kontaktowe są zaprojektowane tak, aby przepuszczać zdrową ilość tlenu do rogówki (przepuszczalność tlenu), ale gdy soczewka przekroczy swój okres użytkowania, wbudowane ścieżki, które umożliwiają przepływ tlenu, zaczynają się rozpadać. Krótko mówiąc, gdy używasz soczewek dłużej, zużywają się. Oznacza to pogorszenie dopasowania, odporności na osady i przepuszczalności tlenu. A to są możliwe konsekwencje:

Ill-fitting lenses

Znasz uczucie świeżej, czystej pary soczewek kontaktowych? Zgadza się... nie ma takiego uczucia! Dzieje się tak dlatego, że dzisiejsze soczewki są zaprojektowane tak, abyś czuł się prawie tak, jakbyś w ogóle nic nie nosił. Jednak, gdy soczewki są noszone po planowanym terminie wymiany, mogą ulec zniekształceniu. Zniekształcone soczewki będą niewygodne w noszeniu i mogą szybko doprowadzić do podrażnienia i bólu oczu.

Rozerwanie soczewek

Soczewki mogą ulec uszkodzeniu nawet w najlepszych okolicznościach. Jednak gdy stają się starsze i bardziej kruche, mogą rozerwać się łatwiej. Jeśli soczewka rozerwie się w dłoni, mamy do czynienia z niewielką niedogodnością. Jeśli jednak soczewka rozerwie się w oku, mamy do czynienia z poważniejszym problemem. Konieczne będzie usunięcie wszelkich kawałków soczewki, które są możliwe, i natychmiastowe udanie się do specjalisty w celu bezpiecznego usunięcia wszelkich uporczywych kawałków, aby zapobiec dalszemu dyskomfortowi i infekcji.

Brak dostępu tlenu

For healthy eyes, it is essential that the retina, cornea, and other parts receive enough oxygen. The oxygen permeability of each type of lens is constantly decreasing over time, and when the prescribed wearing time has been exceeded, the microscopic structures in the lens that transport oxygen break down and cannot deliver an adequate supply. This leads to red, irritated eyes, a burning sensation, and possibly serious long-term complications.

Dirty lenses

Brud i inne zanieczyszczenia nazywane są osadami. Niestety osady zaczynają tworzyć się na soczewkach zaraz po wyjęciu ich ze sterylnego opakowania. Prawidłowe czyszczenie soczewek (dwutygodniowych i miesięcznych) jest niezbędne, ale nie istnieje płyn czyszczący, który byłby w stanie usunąć 100% osadów. Gdy na soczewkach zaczną tworzyć się osady, widzenie może ulec zmętnieniu, a ostatecznie zabrudzone soczewki mogą stać się toksyczne i prowadzić do dyskomfortu i poważnych infekcji.

Ostateczne przemyślenia

Wielu użytkowników soczewek kontaktowych ignoruje zalecenie, aby nie nosić soczewek kontaktowych dłużej niż zalecany okres, celowo lub przypadkowo. Chociaż konsekwencje noszenia starszych soczewek mogą nie dotknąć Cię od razu, ważne jest, aby pamiętać, że możesz wyrządzić więcej długoterminowych szkód swojemu cennemu wzrokowi. Krótko mówiąc, nasze porady i porady specjalistów są następujące:

  • Nie należy nosić soczewek kontaktowych dłużej niż jest to zalecane:wymień soczewki miesięczne po miesiącu, a soczewki jednodniowe po jednym dniu!
  • Nie należy nosić soczewek kontaktowych przez 24 godziny lub podczas snu: tylko określone soczewki na to pozwalają, a nawet wtedy jest to dozwolone tylko po konsultacji z optykiem lub specjalistą.
  • Nie należy nosić soczewek kontaktowych po upływie ich daty ważności: przeterminowane soczewki nie spełniają już niezbędnych standardów jakości i prawie zawsze są zniekształcone!

Po prostu nie warto ryzykować przedłużania okresu ich noszenia o kolejne kilka godzin, dni lub tygodni. Soczewki można wymienić, ale nie oczy, więc dbaj o nie i przestrzegaj okresu ich noszenia!

Komentarze (1)

Czy masz jakieś pytanie?
raku raku

Czy jak przecięła niechcący jedną soczewkę to mogę ją dalej nosić? Jest przecięte na na środku tak zwanej tęczówki i delikatnie nachodzi przecięcie na miejsce gdzie jest źrenica ale to tylko delikatnie nachodzi.aktualnie mam te soczewki założone, dobrze widzę tylko minimalnie inaczej od drugiego oka (ze soczewką) nie sprawia mi bólu ani nic tak jak bym po prostu miała normalna soczewke. Zapomnialam wspomnieć ze jest to moc:0

Odpowiedź info@alensa.pl

Uszkodzoną soczewkę należy od razu wyrzucić.