Dlaczego nie powinieneś nosić soczewek kontaktowych dłużej niż jest to wskazane przez producenta?

Dlaczego nie powinieneś nosić soczewek kontaktowych dłużej niż jest to wskazane przez producenta?

Podnieś rękę, jeśli kiedykolwiek nosiłeś soczewki nieco dłużej, niż powinieneś? Niestety, większości z nas się to zdarza od czasu do czasu. Być może robisz to, aby zmniejszyć koszty. Jeśli przed wypłatą jesteś bez grosza, to jeszcze przez kilka dni nosisz te same soczewki, prawda? A może masz miesięczne soczewki, ale nosisz je tylko kilka razy w miesiącu. Myślisz - z pewnością będą nadal dość dobre, aby nosić je po pierwszych 30 dniach, prawda? Lub - to zdarza się najczęściej - po prostu zapomniałeś wymienić soczewki kontaktowe na czas. Rozumiemy. Czas płynie tak szybko!

Należy jednak pamiętać o harmonogramie noszenia soczewek kontaktowych i skrupulatnie się go trzymać. Noszenie soczewek zbyt długo może prowadzić do dyskomfortu, niewyraźnego widzenia, a w najgorszym przypadku do infekcji. Spójrz, dlaczego nie jest to wskazane oraz jakie są możliwe zagrożenia.

Co się stanie jeśli będę nosić soczewki dłużej niż jest to wskazane?

Soczewki jednodniowe, dwutygodniowe i miesięczne są zaprojektowane tak, aby przetrwać określony okres noszenia. Soczewki jednodniowe są gładkie i cienkie, z mniej skomplikowanym dopasowaniem, dzięki czemu ich krucha struktura jest mniej trwała. Dwutygodniowe soczewki są nieco grubsze, natomiast soczewki miesięczne są zwykle najgrubsze, w związku z tym "przeżywają" najdłużej. Jednak niech cię to nie utwierdza w przekonaniu, że ​​jesteś niepokonany.

Wszystkie miękkie soczewki kontaktowe zostały zaprojektowane tak, aby umożliwić przepływ odpowiedniej ilości tlenu do rogówki (przepuszczalność tlenu), jednak gdy soczewka przekroczy swoją żywotność, wbudowane kanaliki, które umożliwiają przepływ tlenu zaczynają się rozpadać. Krótko mówiąc, kiedy używasz soczewek dłużej, zużywają się. Oznacza to, że zagrożone jest dopasowanie, odporność na osady i przepuszczalność tlenu. Z oto możliwe konsekwencje:

Niedopasowanie soczewki

Znasz uczucie świeżej, czystej pary soczewek kontaktowych? Zgadza się ... wtedy nie ma żadnego odczucia! Dzieje się tak dlatego, że dzisiejsze soczewki są zaprojektowane w taki sposób, abyś w ogóle nie czuł, że je nosisz. Jednakże, gdy soczewki zostaną zużyte, mogą ulec zniekształceniu. Stare, zniekształcone soczewki będą niewygodne w noszeniu i mogą szybko doprowadzić do podrażnienia oraz bólu oczu.

Pękniecie soczewki

Soczewki mogą się podrzeć, nawet w najlepszych okolicznościach. Jednakże, z czasem gdy stają się starsze są również bardziej kruche, tym samym mogą łatwiej się rozerwać. Jeśli soczewka rozdziera się w dłoni, masz do czynienia raczej z niewielką niedogodnością. Jeśli soczewka pęka w twoim oku, stajesz wobec poważniejszego problemu. Będziesz musiał usunąć z oka wszelkie elementy soczewki, które możesz. Nastepnie od razu odwiedzić swojego specjalistę, aby bezpiecznie usunąć wszelkie pozostałości oraz zapobiec infekcji.

Brak tlenu

Dla zdrowych oczu ważne jest, aby siatkówka, rogówka i inne części miały wystarczającą ilość tlenu. Przepuszczalność tlenu dla każdego rodzaju soczewek sukcesywnie maleje wraz z upływem czasu, a gdy zostanie przekroczony zalecany czas noszenia, mikroskopijne struktury soczewki, które transportują tlen, ulegają rozpadowi i nie mogą zapewnić odpowiedniego dotlenienia. Prowadzi to do zaczerwienienia, podrażnienia oczu, pieczenia i być może poważnych długotrwałych powikłań.

Brudne soczewki

Brud i inne zanieczyszczenia określane są jako osady. Niestety, zaczynają formować się na twoich soczewkach, gdy tylko zostaną po raz pierwszy wyjęte ze sterylnego opakowania. Właściwe czyszczenie (soczewek dwutygodniowych i miesięcznych) jest niezbędne, ale nie istnieje płyn czyszczący, który miałby zdolność usuwania 100% zanieczyszczeń. Kiedy na soczewkach zaczynają tworzyć się osady, twoja widoczność może się pogorszyć, a ostatecznie brudne soczewki mogą stać się toksyczne i prowadzić do dyskomfortu i poważnej infekcji.

Podsumowanie

Wielu użytkowników soczewek kontaktowych ignoruje zalecenie, że nie powinni nosić soczewek kontaktowych dłużej niż przez określony czas, celowo lub przypadkowo. Chociaż konsekwencje noszenia starszych soczewek mogą nie mieć natychmiastowego wpływu na pacjenta, ważne jest, aby pamiętać, że może to spowodować długoterminowe uszkodzenie cennego widzenia. Krótko mówiąc, nasze porady i porady od specjalistów są następujące:

  • Nie należy nosić soczewek kontaktowych dłużej niż zalecany. Wymień miesięczne soczewki po jednym miesiącu i soczewki dzienne po jednym dniu!
  • Nie należy nosić soczewek kontaktowych przez 24 godziny lub podczas snu. Dozwolone są tylko specjalne soczewki, a nawet wtedy jest to dozwolone tylko w porozumieniu z twoim optykiem lub okulistą.
  • Nie należy nosić soczewek kontaktowych po upływie ich daty ważności. Zużyte soczewki nie spełniają już wymaganych standardów jakości i prawie zawsze są zniekształcone!

Po prostu nie warto ryzykować noszenia ich nawet na kilka godzin. Soczewki można wymienić, ale oczu niestety już nie! Dlatego dobrze się nimi opiekuj i przestrzegaj terminów noszenia soczewek!

Komentarze (1)

Czy masz jakieś pytanie?
raku raku

Czy jak przecięła niechcący jedną soczewkę to mogę ją dalej nosić? Jest przecięte na na środku tak zwanej tęczówki i delikatnie nachodzi przecięcie na miejsce gdzie jest źrenica ale to tylko delikatnie nachodzi.aktualnie mam te soczewki założone, dobrze widzę tylko minimalnie inaczej od drugiego oka (ze soczewką) nie sprawia mi bólu ani nic tak jak bym po prostu miała normalna soczewke. Zapomnialam wspomnieć ze jest to moc:0

Odpowiedź info@alensa.pl

Uszkodzoną soczewkę należy od razu wyrzucić.