Dlaczego nie powinieneś nosić soczewek kontaktowych dłużej niż jest to wskazane przez producenta?

Wiele osób noszących soczewki kontaktowe ignoruje zalecenia, że nie wolno nosić soczewek kontaktowych dłużej niż okres ich przydatności, myślą oni, że terminy wymiany soczewek na nowe są po to, aby zabezpieczyć przychód i stałych klientów firmom, które je sprzedają. Niestety, nie może to być dalsze od prawdy. Istnieje kilka powodów, dla których regularna wymiana soczewek kontaktowych są niezbędna.

Osad na soczewkach kontaktowych

Tworzenie się osadu i skażenie zaczyna się zaraz po aplikacji soczewek. Materiały takie jak składowe łez i depozyty ze środowiska zewnętrznego zaczynają gromadzić się na soczewkach. Roztwór czyszczący nie ma takich właściwości chemicznych i fizycznych, które usuwają osady całkowicie. Osady te po jakimś czasie stają się toksyczne. Następnie, przepuszczalność tlenu soczewek znacznie się zmniejsza, a ryzyko wystąpienia wrzodów rogówki lub zapalenia rogówki wzrasta. Zmniejszona przepuszczalność tlenu może być postrzegana jako dyskomfort. Chociaż postrzeganie komfortu różni się od osoby do osoby, ryzyko uszczerbku na zdrowiu jest dla wszystkich takie samo.

Soczewki kontaktowe a tarcie

Pocieranie soczewki zawsze powinno być częścią procesu czyszczenia albo przed umieszczeniem ich w pojemniku, przed opłukaniem i poranną aplikacją. Możesz umieścić soczewkę na dłoni i pocierać ją palcem lub można umieścić ją na nadgarstku, gdzie skóra jest bardziej miękka (lepsze rozwiązanie). Mechaniczne czyszczenie soczewki przed umieszczeniem jej w pojemniku do przechowywania razem z płynem diametralnie zmniejsza ilość osadów na soczewkach, które pozostają po dezynfekcji. Jednakże istnieje wiele płynów „NO RUB“ i rozwiązań wielofunkcyjnych. Jest możliwe aby korzystać z tych rozwiązań bez pocierania, ale efekt mechanicznego czyszczenia i dezynfekcji jest niezaprzeczalnie lepszy. Dlatego każdy okulista zaleca czyszczenie soczewek kontaktowych palcami.

Odpowiedz: # - Anuluj
VISA Master Card Przelewy24 PayPal Poczta Polska Zásilkovna Inpost paczkomaty
Top