Okulary progresywne: czym są i jakie korzyści dają?

Kupując okulary firmy Alensa, masz możliwość wybrania nowej, innowacyjnej formy soczewek wieloogniskowych - soczewek progresywnych - do Twoich ulubionych oprawek. Możesz być zaznajomiony ze starszymi soczewkami dwuogniskowymi lub trójogniskowymi, natomiast soczewki progresywne przenoszą tę koncepcję w bardziej zaawansowany wymiar. Soczewki progresywne potrafią bezproblemowo łączyć trzy strefy optyczne w jedną soczewkę okularową, zapewniając korekcję wzroku na każdej odległości. Progresywne soczewki wieloogniskowe zasadniczo eliminują widoczne, ostre linie, które charakteryzują soczewki dwuogniskowe i trójogniskowe. Nie jest błędem nazywanie ich „ulepszonymi soczewkami trójogniskowymi”, ponieważ zapewniają bardziej eleganckie, kompleksowe rozwiązanie z niewidocznymi przejściami, dla tych, którzy potrzebują korekcji wieloogniskowej .

Kobieta w okularach progresywnych

Jak wygląda soczewka progresywna?

Soczewka została zaprojektowana asymetrycznie, aby dostosować się do sposobu pracy oczu. Każda strefa przechodzi stopniowo w następną bez żadnych przerw.

 • Górna połowa soczewki służy do widzenia w dali, np. otaczająca sceneria lub droga.
 • Środkowy obszar pomaga widzieć rzeczy z pośredniej odległości, np. komputer lub deska rozdzielcza samochodu.
 • Dolna część jest zaprojektowana tak, aby widzieć blisko, np. książkę lub smartfon.
 • Obszary z boku są zawsze lekko rozmyte lub zniekształcone ze względu na to, jak zbudowane są soczewki progresywne, aby zapewnić ich prawidłowe działanie. Nazywa się to zniekształceniem peryferyjnym.
Strefy soczewek progresywnych

Patrzenie przez każdą strefę zazwyczaj działa poprzez lekkie przechylenie głowy i przeniesienie ostrości na inny obszar soczewki.

Kto ich potrzebuje?

Soczewki progresywne służą do korekcji wzroku w przypadku prezbiopii. Prezbiopia jest zwykle związana z wiekiem i utrudnia widzenie rzeczy z bliska, oprócz wszelkich innych wad refrakcji, które pacjent może mieć (krótkowzroczność itp.). Dlatego wymaga okularów lub soczewek, które mają dodatkową korektę, umożliwiając użytkownikowi ponowne wyraźne widzenie ze wszystkich odległości. Często zobaczysz tę wartość jako ADD na recepcie. Jak wcześniej wspomniano, progresywne soczewki są wersja ulepszoną w stosunku do dwuogniskowych. Podobnie jak soczewki trójogniskowe, zapewniają korekcję dla bliskich, średnich i dalekich odległości, podczas gdy dwuogniskowe nie obejmują pola średniej odległości. Tak więc tego typu soczewki są przeznaczone dla użytkowników, którzy potrzebują jednych soczewek np. do czytania książki, spoglądania na ekran komputera i wyraźnego widzenia, co znajduje się w oddali.

Jakie są zalety soczewek progresywnych?

Przejście na progresywne okulary wieloogniskowe ma kilka ogromnych zalet:

 • Masz tylko jedną parę okularów, która jest w stanie zapewnić dokładną korekcję wzroku na wszystkich dystansach.
 • Nie ma ostrych, widocznych linii oddzielających strefy optyczne, dzięki czemu Twoje okulary będą wyglądać nowocześniej.
 • Ponieważ strefy stopniowo przechodzą w siebie, nie będziesz już zauważać „przeskoków obrazu” (gdzie obraz gwałtownie zmienia kształt / położenie, gdy jest oglądany z innej strefy optycznej).
 • Twoje soczewki progresywne otrzymają w naszym sklepie niesamowity zestaw standardowych ulepszeń soczewek.
 • Możesz ulepszyć swoje soczewki jeszcze bardziej dzięki filtrowi blokującemu niebieskie światło, funkcji samościemniającej lub zmienić je w trwale przyciemniane soczewki przeciwsłoneczne.
 • W zależności od potrzeb możesz wybierać spośród różnych kategorii soczewek progresywnych.

O czym należy pamiętać w przypadku soczewek progresywnych

Osoby, które chcą nosić okulary progresywne, powinni zwrócić uwagę na kilka rzeczy:

 • Nauka przełączania się między strefami optycznymi odbywa się całkiem naturalnie, ale mózg potrzebuje trochę czasu, aby się przystosować. Na początku mogą wydawać się nieco niewygodne, ale w miarę upływu czasu okażą się znacznie wygodniejsze niż soczewki dwuogniskowe. Jednak bardzo mała liczba osób nigdy w pełni nie przyzwyczaja się do używania tego typu soczewek.
 • Zniekształcenia obwodowe są nieuniknione w przypadku każdego typu soczewki progresywnej. Twoje oko i mózg zwykle dostosowują się do tego dobrze i uczysz się efektywnie patrzeć przez każdą strefę, nie przejmując się żadnymi zniekształceniami na peryferiach.
 • Soczewki progresywne mają dołączoną nieco wyższą cenę, ale oferują w zamian wiele korzyści.

Jaka jest różnica między naszymi typami soczewek progresywnych?

Nasze najbardziej podstawowe soczewki „Classic” zaspokajają wszystkie podstawowe potrzeby osób poszukujących dobrych, solidnych soczewek progresywnych. Wybór bardziej zaawansowanej soczewki zwiększa jednak wygodę i jakość szkieł. Bardziej zaawansowane technologie służą do zmniejszania zniekształceń peryferyjnych i poszerzania stref optycznych dla odległości pośrednich i bliskich. Tak więc wybór, czy wystarczy Ci podstawowa soczewka, czy potrzebujesz bardziej zaawansowanej wersji, należy do Ciebie.