Aplikacja soczewek kontaktowych

Jak właściwie zakładać i ściągać soczewki kontaktowe

Teraz gdy już wiecie # to ich aplikowanie wymaga trochę więcej finezji. Na początek może się to wydawać przerażające ale przy odrobinie praktyki i dobrych nawyków stanie się łatwe i naturalne. Dlatego żeby Wam pomóc przygotowaliśmy ten krótki, krok po kroku przewodnik aplikowania soczewek kontaktowych. Jest idealny dla początkujących ale może być pomocny również dla doświadczonych użytkowników. Wasz komfort i jakoś widzenia zależy od właściwej pielęgnacji soczewek.

Jak założyć soczewki kontaktowe?

Na początek najważniejsze. Jeśli nie nosisz soczewek jednodniowych, Twoje soczewki kontaktowe powinny być przechowywane w płynie do soczewek gdy z nich nie korzystasz. To pomaga je oczyścić i zdezynfekować przez noc.
Warto pamiętać, że nie musisz dotykać gałki ocznej! Tylko delikatnie umieszczasz soczewkę na miejscu, a Twoje powieki zrobią resztę! Przejdźmy teraz do samego procesu.

Aplikowanie soczewek

Krok 1

Przygotuj wszystkie niezbędne rzeczy w dobrze oświetlonym pomieszczeniu. Będziesz potrzebować soczewki kontaktowe, płyn, lusterko i miejsce żeby umyć i wysuszyć ręce. Pamiętaj żeby założyć soczewkę przed nałożeniem makijażu.

Krok 2

Zawsze myj ręce przed aplikowaniem soczewek

Zawsze umyj ręce żeby przez przypadek nie przenieść brudu lub bakterii na soczewki. Użyj delikatnego lub antybakteryjnego mydła i unikaj mydeł nawilżających, balsamów lub produktów na bazie oleju. Spłucz i dokładnie osusz ręce ręcznikiem. Staraj się unikać ręczników papierowych ponieważ mogą pozostawiać włókna i inne cząstki na Twoich rękach. Pamiętaj o tym żeby mieć krótkie paznokcie żeby zapobiec zarysowaniu soczewki.

Krok 3

Na początek wyjmij soczewki z pojemnika

Następnym krokiem jest wyjęcie soczewek z pudełka lub z nowego blistra. Jeśli na każde oko nosisz różne soczewki, pomocne może być wyrobienie sobie nawyku żeby zawsze najpierw aplikować np. lewą soczewkę żeby ich nie pomylić. Umieść pierwszą soczewkę w dłoni, zwilż ją płynem i delikatnie przetrzyj palcem. Niektórzy producenci oferują płyny "bez pocierania" ale większość optyków zgadza się, że zawsze dobrze jest delikatnie przetrzeć soczewki by lepiej je oczyścić. Jeśli potrzebujesz wsparcia w operowaniu soczewkami, mamy w ofercie przydatne przybory żeby Ci to ułatwić.

Krok 4

Umieść soczewkę na palcu wskazującym. Jeśli soczewka wygląda jak "miseczka" to wszystko jest w porządku. Jeśli brzegi skierowane są na zewnątrz wtedy Twoja soczewka jest wywrócona. Może być trudno to stwierdzić ale większość soczewek ma małe oznaczenie (litery lub cyfry) żeby można było łatwo stwierdzić czy soczewka jest nie jest odwrócona.

Sprawdź czy soczewka jest na właściwej stronie

Krok 5

Trzymaj soczewkę na palcu wskazującym

Z soczewką umieszczoną na palcu wskazującym, użyj środkowego palca żeby odciągnąć dolną powiekę w dół i jednocześnie używając drugiej dłoni żeby odciągnąć górną powiekę w górę. Staraj się nie mrugać i nie poruszać. Niektórym osobom pomaga patrzenie w górę żeby zminimalizować mruganie. Na początku może być trudno ale z czasem się przyzwyczaicie!

Krok 6

Delikatnie umieść soczewkę na oku

Umieść soczewkę delikatnie i ostrożnie na oku. Zwolnij ręce i mrugnij kilka razy. Soczewka powinna ułożyć się na tęczówce. Możesz delikatnie dotknąć soczewki by przesunąć ją na miejsce jeśli jest taka potrzeba. Jeśli poczujesz dyskomfort lub podrażnienie, usuń soczewkę, wyczyść ją dokładnie i spróbuj ponownie.

Krok 7

Pamiętaj żeby opróżnić pojemnik na soczewki po każdym użyciu

Powtórz ten sam proces dla drugiego oka. Opróżnij z płynu pojemnik na soczewki żeby pamiętać o użyciu nowego płynu przy kolejnym wyjęciu soczewki.

Czy soczewka została właściwie umieszczona na oku?

  • Soczewka kontaktowa została umieszczona na oku we właściwy sposób jeżeli nie czujesz tarcia, Twoje pole widzenia jest pełne i przejrzyste, a nawet nie odczuwasz obecności soczewki na oku.
  • Podczas oglądania telewizji lub kiedy patrzysz się na monitor komputera, czasami przestajesz mrugać, co może prowadzić do wysuszenia się oczu. Staraj się tego unikać bądź stosuj krople do oczu – jedna kropla zapuszczona raz, dwa razy dziennie powinna wystarczyć, ale pamiętaj, że możesz zakrapiać oczy tak często, jak będziesz uważać, że to konieczne.

Komentarze (1)

Czy masz jakieś pytanie?
Vladimir Sivov

Witam, obejrzałem Państwa stronę, ale mam kilka pytań. Nie mam zbyt wiele czasu na pocztę elektroniczną, więc byłbym bardzo wdzięczny gdyby ktoś do mnie oddzwonił, mój numer to +33891061034 . Dziękuję, i miłego dnia.