Jak zacząć nosić soczewki

Badanie wzroku

Myślicie o tym żeby zacząć nosić soczewki kontaktowe? Jest kilka rzeczy, które trzeba rozważyć, więc zaczynajmy! Soczewki kontaktowe mogą przynieść wiele korzyści przy aktywnym trybie życia, a obecnie są jeszcze bardziej komfortowe i przystępne cenowo niż kiedyś. Sportowcy oraz Ci, którzy potrzebują okularów do czytania, docenią swobodę i elastyczność, którą daje używanie soczewek kontaktowych. A może, po prostu wolicie swój wygląd bez okularów.

Zanim zaczniecie nosić soczewki kontaktowe, musicie przejść badania oczu oraz dopasowanie soczewek przeprowadzone przez specjalistę. Jeśli nigdy wcześniej nie nosiliście soczewek, proces może być zniechęcający ale tak naprawdę jest prosty i bezbolesny. Oto czego możecie się spodziewać:

  • Badania i pomiary oczu
  • Rekomendacja, które soczewki będą dla Ciebie odpowiednie, na podstawie badań, historii medycznej oraz trybu życia
  • Specjalista zaaplikuje soczewki i sprawdzi dopasowanie oraz poziom komfortu
  • Podczas pobytu w gabinecie, poczekasz około 30 minut, żeby soczewka ustabilizowała się na twoim oku
Badanie oczu przez specjalistę

Tryb życia

Podczas rozmowy ze specjalistą jest kilka czynników, które musicie przedyskutować. Twój specjalista zapyta Was o historię medyczną, w tym o leki, które zażywacie lub przewlekłe choroby. Pozatym porozmawiacie o Waszym trybie życia, ponieważ to może pomóc określić najlepszy rodzaj soczewek dla Ciebie.

  • Czy jesteś sportowcem?
  • Czy spędzasz dużo czasu na zewnątrz?
  • Czy pracujesz przez wiele godzin przy komputerze lub czy często podróżujesz?
  • Czy martwisz się o koszt soczewek?

Odpowiedzi na te pytania mogą pomóc Twojemu specjaliście w doborze najlepszych soczewek dla Ciebie. Może jesteś dobrym kandydatem do soczewek całodziennych (nocnych), jednodniowych, dwutygodniowych lub miesięcznych. A może potrzebujesz soczewek torycznych do korekcji astygmatyzmu lub soczewek progresywnych. Tego wszystkiego dowiesz się podczas badania.

Przyzwyczajenie się do soczewek

Po pierwszym dopasowaniu, jeśli czujesz się komfortowo w wybranych soczewkach, Twój specjalista skontroluje dopasowanie i przeprowadzi badanie wzroku. Pod czujnym okiem specjalisty prawdopodobnie otrzymasz instruktaż dotyczący aplikowania i wyjmowania soczewek. Na koniec, Twój specjalista wyjaśni Ci procedury dla prawidłowego, higienicznego dbania i używania soczewek i ustali termin kolejnej wizyty żeby sprawdzić jak przebiega korzystanie z soczewek. Podczas tygodnia lub dwu przed kolejną wizytą będziecie mieli szansę wypróbowania soczewek w domu. Jeśli macie problemy lub pytania, skontaktujcie się ze swoim specjalistą by uzyskać poradę. Możecie również sprawdzić nasz przewodnik dotyczący aplikowania lub wyjmowania soczewek.

Soczewki próbne

Soczewki próbne od specjalisty

Tylko Twój specjalista może udostępnić Ci soczewki próbne, ponieważ do doboru właściwych soczewek wymagane jest odpowiednie badanie i pomiar. Możecie potrzebować kilku wizyt i kilku prób by wybrać najodpowiedniejszą markę i typ soczewek. Ale jak tylko uzgodnicie ze specjalistą konkretną markę i tryb noszenia, możecie samodzielnie zamawiać takie same soczewki od sprzedawcy. Nie zapomnijcie o wizycie u specjalisty przynajmniej raz w roku w celu kontroli lub zmiany recepty!

Recepta na soczewki kontaktowe vs. okulary

Warto zaznaczyć, że recepta na okulary różni się od recepty na soczewki kontaktowe. Inne pomiary są potrzebne żeby upewnić się we właściwym dopasowaniu soczewek kontaktowych ponieważ są umiejscowione bezpośednio na oku. Jeśli jesteście zainteresowani zamianą okularów na soczewki kontaktowe to takie badanie jest kluczowym pierwszym krokiem. Jeśli macie już receptę i potrzebujecie wsparcia w interpretacji, skorzystajcie z naszego przewodnika.

Kolorowe soczewki kontaktowe

Jeśli jesteście zainteresowani noszeniem w celach wizerunkowych kolorowych soczewek kontaktowych bez mocy (zerówki), dobrze jest najpierw skonsultować się ze specjalistą w celu dopasowania i rekomendacji, zwłaszcza jeśli wcześniej nie nosiliście soczewek, macie wrażliwe oczy lub syndrom suchego oka. Dokładnie badanie jest również niezbędne jeśli zdecydujecie się nosić kolorowe soczewki z mocą. Upewnijcie się, że dokładnie przeczytaliście nasz przewodnik dotyczący kolorowych soczewek.