Rozpoczęcie korzystania z soczewek kontaktowych lub okularów

Starting with contact lenses banner Starting with contact lenses banner

Jeśli rozważasz zakup nowych okularów lub soczewek kontaktowych, pierwszym krokiem jest badanie wzroku u optyka lub okulisty. Zapewnią oni niezbędną receptę, niezależnie od tego, czy planujesz zakup okularów u nich, czy gdzie indziej. W przypadku soczewek kontaktowych konieczne jest również ich dopasowanie, które jest prostym i bezbolesnym procesem. Oto krótki przegląd tego, czego można się spodziewać:


Badanie wzroku i pomiary

Optyk, optometrysta lub okulista przeprowadza dokładne badanie i wykonuje pomiary oczu. Przeczytaj więcej!

Recepta na okulary lub soczewki

Po badaniu okulista wystawi receptę na okulary korekcyjne, na podstawie której można wykonać okulary korekcyjne w dowolnym sklepie optycznym. Przeczytaj więcej!

Zalecenia dotyczące soczewek kontaktowych

Otrzymanie zaleceń dotyczących najbardziej odpowiednich soczewek kontaktowych na podstawie pomiarów, historii medycznej i stylu życia.Przeczytaj więcej!

Dopasowanie soczewek

Optyk włoży wybrane soczewki do oczu i oceni ich dopasowanie oraz poziom komfortu. Poinstruuje również o zasadach higieny noszenia soczewek kontaktowych oraz nauczy, jak je zakładać i pielęgnować.Przec­zytaj więcej!

Okres stabilizacji

W gabinecie optyka należy odczekać około 30 minut, aby soczewka ustabilizowała się na oku. Następnie specjalista oceni ułożenie soczewki kontaktowej i omówi z Tobą jej komfort. Przeczytaj więcej!

Soczewki próbne i zamówienia

Możesz poprosić swojego okulistę o soczewki próbne do przetestowania w domu. Po otrzymaniu zaktualizowanej recepty możesz zamówić okulary lub soczewki w preferowanym sklepie.Przeczytaj więcej!

Czego spodziewać się podczas pierwszego badania wzroku?

Eye icon

Pierwsze badanie wzroku jest ważnym krokiem w utrzymaniu zdrowia wzroku i uzyskaniu właściwej recepty na okulary lub soczewki kontaktowe.

Ta kompleksowa ocena zwykle rozpoczyna się od szczegółowego kwestionariusza dotyczącego historii medycznej, w tym historii rodziny i informacji o wszelkich przewlekłych schorzeniach, które mogą mieć wpływ na oczy. Dostarczysz również swoją historię zdrowia oczu i wszelkie poprzednie zapisy, jeśli wcześniej odwiedziłeś specjalistę od oczu. Samo badanie obejmuje różne testy, takie jak test ostrości wzroku, w celu określenia potrzeb związanych z receptą.

Dodatkowe badania, takie jak badanie lampą szczelinową i oftalmoskopia pośrednia, pozwalają lekarzowi ocenić stan wewnętrznych struktur oka. Wreszcie, ocena ciśnienia za pomocą tonometrii aplanacyjnej lub tonometrii bezkontaktowej mierzy ciśnienie wewnątrzgałkowe. Regularne badania wzroku są niezbędne dla utrzymania optymalnego zdrowia oczu oraz zapewnienia jasnego i komfortowego widzenia.

CZY MOGĘ SKORZYSTAĆ Z RECEPTY NA OKULARY?

Należy pamiętać, że recepta na okulary różni się od recepty na soczewki kontaktowe.

Aby zapewnić właściwe dopasowanie soczewek kontaktowych, wymagane są różne pomiary, ponieważ soczewki te osadzone są bezpośrednio na gałce ocznej. Tak więc, jeśli jesteś zainteresowany przejściem z okularów na soczewki kontaktowe, badanie wzroku lub rozmowa z okulistą jest obowiązkowym pierwszym krokiem, nawet jeśli masz już receptę na okulary.

Soczewki kontaktowe oferują wiele korzyści dla osób prowadzących aktywny tryb życia i są teraz wygodniejsze i bardziej opłacalne niż kiedykolwiek wcześniej. Osoby uprawiające sport uwielbiają swobodę i elastyczność, jaką zapewniają soczewki kontaktowe. A może po prostu wolisz swój własny wygląd bez nieporęcznych oprawek okularów.

A może chcesz mieć zarówno parę okularów, jak i kontakty, aby zmienić sytuację, gdy wymagają tego okoliczności.

Glasses icon

Recepta na okulary

  O.D. O.S.
SPH -1.50 -1.75
CYL -1.50 -1.25
AXIS 90 90
ADD +2.00 +2.00
PD 63

Recepta na soczewki kontaktowe

  O.D. O.S.
BC 8.6 8.6
DIA 14.5 14.5
SPH -2.00 -2.00
CYL -2.25  
 
AXIS 60  
 

PAMIĘTAJ, ABY WSZYSTKO PRZEMYŚLEĆ

Computer icon

Pracujesz przy komputerze przez wiele godzin dziennie lub często podróżujesz?

Runner icon

Czy jesteś zapalonym sportowcem lub spędzasz dużo czasu na świeżym powietrzu?

Make-up icon

Czy makijaż może stanowić problem w przypadku kontaktów?

Savings icon

Czy obawiasz się kosztów?

Odpowiedzi na te pytania mogą pomóc Twojemu optykowi określić najlepszą dla Ciebie opcję. Być może wszystko, czego potrzebujesz, to para okularów, a może jesteś dobrym kandydatem na jednodniowe soczewki jednorazowe, soczewki dwutygodniowe lub miesięczne soczewki kontaktowe. Możesz też potrzebować specjalnych soczewek torycznych do korekcji astygmatyzmu lub nawet soczewek multifokalnych. Dowiesz się tego podczas tej oceny.

Oswajanie się z okularami lub soczewkami

Contact lenses and glasses icon

Uzyskanie komfortu w nowych okularach jest dość proste. Każda para okularów wykonana zgodnie z Twoją receptą powinna być odpowiednio wyśrodkowana podczas procesu produkcji. Oczywiście będziesz musiał przyzwyczaić się do ich noszenia przez jakiś czas. Jeśli okulary nadal będą niewygodne, optyk często jest w stanie je nieco wyregulować, na przykład zmieniając kształt końcówek zauszników.

Przyzwyczajenie się do soczewek kontaktowych może zająć nieco więcej czasu, ale niezależnie od tego, cały proces powinien przebiegać dość sprawnie. Po wstępnym dopasowaniu i jeśli czujesz się komfortowo z wybranymi soczewkami, Twój optyk oceni dopasowanie i przeprowadzi test wzroku. Prawdopodobnie będziesz miał okazję poćwiczyć zakładanie i zdejmowanie soczewek pod czujnym okiem swojego okulisty.

Na koniec specjalista wyjaśni procedurę dotyczącą podstawy pielęgnacji soczewek, zaoferuje soczewki próbne i wyznaczy wizytę kontrolną, aby ocenić, jak radzisz sobie z wybranymi soczewkami w późniejszym terminie. W ciągu tygodnia lub dwóch przed wizytą kontrolną będziesz mieć możliwość wypróbowania soczewek w domu. W razie jakichkolwiek problemów lub pytań należy skontaktować się z optykiem w celu uzyskania porady.

Próbne soczewki

Tylko Twój optyk jest upoważniony do dostarczenia soczewek próbnych, ponieważ przy wyborze odpowiednich soczewek konieczna jest odpowiednia opieka medyczna i ocena. Może to zająć kilka wizyt i kilka prób, aby ustalić najbardziej odpowiednią markę i dopasowanie dla Ciebie, ale po uzgodnieniu z optykiem określonej marki i harmonogramu noszenia, możesz zamówić te same soczewki online od sprzedawców detalicznych, takich jak Alensa, bez konieczności dostarczania kopii recepty. Nie zapomnij odwiedzić swojego optyka w celu kontroli i aktualizacji recepty przynajmniej raz w roku!

Trial lenses image

A co z soczewkami kolorowymi?

Jeśli jesteś zainteresowany noszeniem kolorowych soczewek kontaktowych bez mocy w celach kosmetycznych, zawsze zaleca się, aby najpierw skonsultować się ze swoim optykiem w celu dopasowania i rekomendacji, zwłaszcza jeśli nigdy wcześniej nie nosiłeś soczewek, masz wrażliwe oczy lub cierpisz na suchość oczu.

Dokładne badanie wzroku jest również konieczne w przypadku podjęcia decyzji o noszeniu soczewek kolorowych z mocą do korekcji wzroku.

Crazy lenses boxes