Najczęściej zadawane pytania - soczewki kontaktowe

W jakim wieku można zacząć nosić soczewki kontaktowe?

Noszenie soczewek kontaktowych nie jest ograniczone ze względu na wiek. Soczewki kontaktowe są noszone przez dzieci, jak i osoby w podeszłym wieku. Trzeba tylko nauczyć się, jak włożyć i wyjąć je z oka. Właściwa higiena i pielęgnacja soczewek kontaktowych są równie ważne.

Czy jest jakaś różnica między prawą a lewą soczewką kontaktową?

Nie ma różnicy pomiędzy prawą a lewą soczewką. Możesz kupić jedno opakowanie soczewek kontaktowych i używać ich dla obojga oczu, o ile na recepcie mają te same parametry.

Znam już stopień korekcji (mocy) moich okularów, czy mogę korzystać z tego samego rodzaju soczewek kontaktowych?

Stopień powiększenia okularów nie jest taki sam jak stopień powiększenia soczewek kontaktowych – szczególnie w przypadku skrajnych wartości powiększenia. Soczewki kontaktowe są bliżej oka niż tradycyjne okulary, co wpływa na potrzebę zastosowania innej mocy powiększającej.
Jest jeszcze jeden bardzo ważny parametr, o którym należy pamiętać w przypadku korzystania z soczewek kontaktowych – krzywizna rogówki. Krzywizna soczewki musi być identyczna z krzywizną rogówki oka. Okulista lub specjalista od soczewek kontaktowych będzie w stanie ocenić i dopasować parametry optymalnie do twoich potrzeb.

Czy kolorowe soczewki kontaktowe mogą wpływać na postrzeganie kolorów?

Ludzkie oko widzi świat przez czarną źrenicę, która znajduje się pośrodku kolorowej tęczówki. Kolorowe soczewki kontaktowe w swojej centralnej części są przeźroczyste, tym samym zmieniają tylko i wyłącznie kolor tęczówki. Nie ma to wpływu na Twój wzrok. Jednakże istnieje szansa, że będziesz odczuwał niewielki wpływ w momencie niedostatecznej ilości światła gdyż wtedy właśnie Twoja źrenica się rozszerza. Centralna część kolorowej soczewki jest tak zaprojektowana przez producentów, że dopasowuje się do znacznej większości oczu.

Czy soczewki kontaktowe mogą wypadać z oczu?

Jeżeli dokonałeś poprawnego wyboru dopasowując krzywiznę soczewki do Twojego oka i należycie umieściłeś ją w oku, soczewka powinna pozostać na właściwym miejscu. W rzadkich przypadkach, kiedy soczewka przemieści się z rogówki w inne miejsce na gałce ocznej nie wypadnie. W takim wypadku należy ją umieścić w odpowiednim położeniu na rogówce oka.

Jak dbać o soczewki kontaktowe?

Soczewki kontaktowe są bardzo łatwe do utrzymania w należytym stanie i nie będziesz temu poświęcał dużych ilości czasu. Dzisiejsze soczewki wielokrotnego użytku wymagają tylko jednego rodzaju płynu, który służy do dezynfekcji, płukania, czyszczenia i przechowywania soczewek kontaktowych.

Przed umieszczeniem soczewek w pojemniku do przechowywania wskazane jest delikatne przetarcie ich opuszkiem palca w celu usunięcia niepotrzebnych osadów. Jednodniowe soczewki kontaktowe (wszystkie typy) nie wymagają żadnego czyszczenia. Najzwyczajniej utylizujesz je na koniec dnia.

Na jak długo wystarcza jedno opakowanie soczewek kontaktowych?

Ilość soczewek w opakowaniu nie określa liczby par w opakowaniu. Jeżeli masz tę sama receptę na obydwoje oczu soczewki wystarczą ci na: 

  • jedno opakowanie trzydziestu jednodniowych soczewek kontaktowych wystarczy Ci na 15 dni.
  • jedno opakowanie sześciu miesięcznych soczewek kontaktowych wystarczy Ci na 3 miesiące.

Alergia a szkła kontaktowe: czy jest to problem?

Sezonowa alergia nie będzie miała wpływu na noszenie soczewek kontaktowych o ile należycie o nie dbasz.

  • Ogranicz czas noszenia soczewek.
  • Skonsultuj się ze specjalistą od soczewek, aby doradził ci najlepszy roztwór, który będziesz mógł stosować na czasie nasilenia się występowania alergenów.
  • W czasie, gdy alergia bardzo Ci dokucza, spróbuj używać jednodniowych soczewek kontaktowych.
Wiele badań potwierdziło, że łatwiej sobie poradzić z objawami alergii stosując jednodniowe soczewki kontaktowe.

Czy mogę pływać mając założone szkła kontaktowe?

Pływanie w soczewkach kontaktowych (w morzu, rzece, jeziorze bądź w innych zbiornikach wodnych, wliczając w to baseny) stanowi realne zagrożenie dla zdrowia Twoich oczu. Soczewki kontaktowe nie mogą być narażone na zetknięcie nawet z wodą z kranu. Jeżeli kilka kropli wpadnie do Twojego oka nie powinno to stanowić dużego problemu. Jeżeli otworzysz oczy pod wodą wyjmij soczewki kontaktowe w ciągu 10–15 minut i nie używaj ich ponownie. Woda morska może spowodować przyklejenie się soczewki do rogówki oka.

Czy kupowanie soczewek kontaktowych przez Internet jest bezpieczne?

Zarówno w Internecie jak i w innych miejscach możesz napotkać nierzetelne firmy sprzedające soczewki kontaktowe. Możesz otrzymać soczewki, które nie są przeznaczone na rynek w Twoim kraju lub soczewki, których data ważności jest bliska wygaśnięcia albo przesyłka może trwać dłużej niż napisano w ogłoszeniu. Dlatego ważne, aby wybrać dystrybutora soczewek, który będzie stabilny i dobrze rozpoznawany na rynku, aby bezpiecznie kupować soczewki kontaktowe. Wystarczy tak naprawdę rzucić okiem na stronę sprzedawcy, aby szybko zorientować się czy jest godny zaufania czy nie.

Czy powinienem używać kropli do oczu przed czy po założeniu soczewek?

Użycie kropli do oczu nie jest zależne od korzystania z soczewek kontaktowych. Możesz używać kropli do oczu nawet nie korzystając z soczewek kontaktowych. Powodem tego jest to, że krople do oczu są jak „sztuczne łzy“ w naturalny sposób nawilżają i chronią oko.

Jest wskazane, aby osoby noszące soczewki kontaktowe stosowały krople do oczu o wysokiej lepkości przed umieszczeniem soczewki w oku. Krople takie rozejdą się po oku po aplikacji. Krople do oczu w płynie „nie lepkie“ mogą być użyte po założeniu soczewki kontaktowej.

Więcej artykułów o soczewkach kontaktowych

VISA Master Card Przelewy24 PayPal Poczta Polska Zásilkovna InPost paczkomaty
Top