Jak poprawnie czyścić soczewki - Przewodnik

Jeśli używasz soczewek miesięcznych lub soczewek dwutygodniowych, to ważnym jest żeby praktykować właściwe i zdrowe zasady postępowania z soczewkami. Korzystanie ze skrótów w naszym zabieganym życiu jest kuszące ale odpowiednie dbanie o soczewki kontaktowe może zapobiec dyskomfortowi lub możliwym infekcjom. Twój specjalista przekaże Ci instrukcje właściwe dla Twoich oczu i typu używanych soczewek. Jeśli potrzebujesz przypomnienia (od czasu do czasu wszyscy potrzebujemy) oto nasz krótki przewodnik pielęgnacji soczewek.

Czyszczenie soczewek kontaktowych: Co robić, a czego nie

Może wydawać się to oczywiste ale poniżej przedstawiamy 5 najważniejszych zasad postępowania z soczewkami.

TAK

Myj ręce przed aplikowaniem i wyjmowaniem soczewek

Płucz i przecieraj soczewki płynem przed i po użyciu

Zawsze używaj odpowiedniego pojemnika na soczewki

Codziennie używaj świeżego płynu

Kup butelkę płynu odpowiednią dla podróży

NIE

Nigdy nie płucz soczewek w wodzie kranowej

Nie dotykaj dozownika płynu do soczewek

Nie używaj śliny do nawilżania soczewek

Nie wkładaj soczewek po zrobieniu makijażu

Nie przelewaj płynu do mniejszej butelki

Rodzaje płynów do soczewek

Umieść soczewki w pojemniku ze świeżym płynem

Istnieje kilka typów płynów do soczewek i niektórzy preferują jedne płyny od drugich. Jeśli doświadczasz dyskomfortu podczas aplikowania lub noszenia soczewek to jedną opcji jest zmiana płynu do soczewek. Twój specjalista zawsze doradzi Ci jeśli pojawi się uczulenie na obecnie używany płyn.

Płyny uniwersalne

Uniwersalne płyny są najpopularniejszym rozwiązaniem do czyszczenia i przechowywania soczewek. Te płyny mogą być używane do czyszczenia, płukania, dezynfekcji i przechowywania wszystkich typów miękkich soczewek kontaktowych. Zwykle zawierają środek nawilżający by zwiększyć wilgotność a także niewielkie ilości konserwantu by utrzymać sterylność i długość przechowywania. Wiele z tych płynów są określane jak "bez przecierania" ale większość specjalistów nadal rekomenduje by jednak przecierać soczewki by usunąć wiele nieczystości.

Płyny na bazie nadtlenku wodoru (wody utlenionej)

Płyny na bazie nadtlenku wodoru wymagają trochę więcej wysiłku ale jednocześnie zapewniają efektywną dezynfekcję. Te płyny wymagają używania specjalnych pojemników, które zawierając specjalną płytkę katalityczną. Gdy płyn styka się z płytką, następuje reakcja chemiczna i nadtlenek zostaje zneutralizowany i zredukowany do prostego roztworu soli przed końcem czasu przechowywania. Bez neutralizacji, nadtlenek wodoru może spowodować ból i podrażnienie, dlatego ważnym jest by soczewki spędziły w płynie co najmniej 6 godzin. Jedną z zalet tych płynów jest to, że nie zawierają konserwantów dzięki wyżej wspomnianej reakcji chemicznej. Polecamy z naszej oferty płyn AO Sept Plus. Skonsultuj ze swoim specjalistą czy możesz używać tej metody pielęgnacji soczewek.

Pojemniki

Pojemnik do przechowywania Twoich soczewek

Czysty i świeży pojemnik na soczewki kontaktowe jest ważną częścią procesu pielęgnacji soczewek. Pojemnik powinien być wymieniany co najmniej co 3 miesiące i dobrze by był regularnie opłukiwany i czyszczony. Pomoże również codzienne używanie świeżego płynu i nie uzupełnianie "wczorajszego" płynu. Oferujemy duży wybór pojemników na soczewki.