Jak aplikować krople do oczu

Nawilżaj swoje oczy
kroplami lub spraye

Dbanie o zdrowie oczy czasami wymaga użycia kropli do oczu żeby pomóc w walce z infekcją, wesprzeć leczenie lub po prostu nawilżyć i przynieść ulgę suchym, zmęczonym oczom. Większość kropli jest tak stworzona żeby przynieść natychmiastową ulgę.

Ale aplikowanie kropli nie obywa się bez kłopotów. Dla wielu osób aplikowanie kropli jest niekomfortowe lub nawet niemożliwe i zwykle pojawiają się kłopoty przy aplikacji. Opiszemy proces i przekażemy informacje o rodzajach kropli, ich zaletach i sposobach łatwej aplikacji.

Sytuacje, które wymagają kropli

Twój lekarz lub farmaceuta mógł przepisać lecznicze lub ogólnodostępne krople by pomóc Ci przy leczeniu jaskry, zapaleniu spojówek, zespole suchego oka lub innych. Leczenie jaskry może wymagać używania więcej niż jednego rodzaju kropli. W tym wypadku, proszę zwracać uwagę na instrukcje dostawcy, ponieważ może istnieć właściwa kolejność aplikowania kropli lub aplikowania o danej porze dnia.

Zapalenie spojówek jest infekcją bakteryjną, która jest zazwyczaj leczona kroplami z antybiotykiem. Zostaniesz ostrzeżony przez specjalistę żeby nie nosić soczewek kontaktowych w czasie gdy twoje oczy walczą z tą częstą infekcją.

Dyskomfort spowodowany sezonowymi alergiami może być często wyeliminowany przy użyciu kropli z lekiem przeciwhistami­nowym. Pyłek kwiatowy, kurz lub sierść zwierząt mogą doprowadzić do swędzenia, zaczerwienienia i łzawienia oczu. Twój farmaceuta może zaproponować odpowiednie krople do oczu bez recepty by wyleczyć ww. objawy.

Syndrom widzenia komputerowego lub suche oczy, które są spowodowane długotrwałym wpatrywaniem się w ekran, prawdopodobnie jest nie do uniknięcia w dzisiejszym świecie. Większość z nas cały czas używa smartfonów, tabletów lub komputerów. Każdemu, kto spędza większość czasu w pracy patrząc w ekran, mogą pomóc krople nawilżające lub sztuczne łzy. Zapytaj swojego specjalistę o rekomendację. Warto zawsze trzymać przy sobie krople by skorzystać z nich kiedy zajdzie potrzeba - w pracy, w samochodzie itp. Wśród najlepszych kropli na ww. objawy są nawilżające krople Gelone.

Proces krok po kroku

Postępuj zgodnie z tymi krokami żeby zaaplikować krople
  1. Umyj dokładnie ręce mydłem. Wytrzyj je dokładnie ręcznikiem.
  2. Zdejmij okulary lub wyjmij soczewki, chyba że używasz kropli przeznaczonych specjalnie do soczewek kontaktowych.
  3. Przechyl głowę do tyłu lub połóż się.
  4. Jedną ręką delikatnie odciągnij dolną powiekę w dół. Musisz stworzyć małą przerwę pomiędzy okiem a powieką.
  5. Z odległości 2-3 cm skieruj buteleczkę z kroplami w stronę oka.
  6. Delikatnie ściśnij buteleczkę żeby dozować krople do oka.
  7. Z cały czas odchyloną głową zaaplikuj tyle kropli ile wskazał specjalista lub instrukcja producenta.
  8. Zamknij oczy na kilka sekund zanim zaczniesz mrugać by pozwolić kroplom efektywnie się wchłonąć.

Dla wrażliwych

Jeśli nadal masz problem z aplikowaniem kropli, to nie martw się, nie jesteś sam. Wiele osób ma z tym trudność ale istnieją sposoby, żeby to ułatwić.

Na początek, praktyka czyni mistrza! Jeśli masz przepisane krople lecznicze, to chcesz to zrobić dobrze i szybko, żeby nie zmarnować kropli i nie opóźniać leczenia. Postaraj się potrenować korzystając z ogólnodostępnych kropli (sztucznych łez). Możesz potrenować technikę, celowanie i dozowanie bez nadmiernej aplikacji lub marnowania drogich kropli leczniczych.

Dla wielu osób wygodniejsze jest aplikowanie kropli w pozycji leżącej niż z odchyloną głową.

Możesz też skorzystać z innej pomocy - lustra lub kogoś bliskiego. Niektórym osobom lustro ułatwia aplikację ale jednocześnie może być trudno utrzymać odchyloną głowę. Jeśli okaże się, że nie możesz zrobić tego samemu to możesz poprosić kogoś bliskiego żeby zaaplikował krople lub pokierował twoją ręką.

Krople do oczu dla dziecki i niemowląt

Mother helping her child put in eye drops

Wiercące się niemowlęta i dzieci nie są najłatwiejszymi pacjentami i dla rodzica dbanie o oczy dziecka może być wymagające. Jeśli Wasze dzieci są niechętne kroplom to spróbujcie tych metod.

  • Połóż dziecko. Łatwiej jest pozostać nieruchomym w tej pozycji, bardziej niż stojąc.
  • Delikatnie odciągnij dziecku dolną powiekę i poproś żeby popatrzyło w górę.
  • Zaaplikuj wymaganą ilość kropli w przerwę między dolną powieką a okiem i poproś dziecko żeby zamrugało kilka razy żeby rozprowadzić lek.

Alternatywną metodą, aczkolwiek nie najbardziej efektywną, to zaaplikowanie kropli do wewnętrznego kąta zamkniętego oka. Gdy dziecko otworzy oko to większość kropli wpłynie do oka. W razie potrzeby możesz zapytać swojego specjalistę o radę.

Ostrzeżenia

  • Zwróć uwagę na datę ważności kropli. Nie używaj kropli po dacie przydatności.
  • Zwróć uwagę na rekomendowaną temperaturę przechowywania. Niektóre krople muszę być przechowywane w lodówce gdy niektóre powinny być przechowywane w chłodnym, ciemnym miejscu żeby zachować swoje właściwości.
  • Nigdy nie dotykaj palcami dozownika i nie wycieraj go ubraniem żeby zachować sterylność.
  • Spróbuj higienicznych i pojedynczo pakowanych kropli. Wystarczy ułamać końcówkę ampułki, zaaplikować i wyrzucić. Takie krople oferuje Laim Care.
  • Używaj tylko kropli przepisanych przez specjalistę lub farmaceutę. Po aplikacji kropli delikatnie osusz oczy, uważając by nie dotknąć oka chusteczką lub fragmentem ubrania.
  • Niektóre krople mogą zamglić lub osłabić widzenie. Zawsze sprawdź ze specjalistą jak długo trzeba odczekać zanim będzie można kierować samochodem itp. używając danych kropli lub żelu do oczu jak np. Laim Care Gel.

Komentarze

Czy masz jakieś pytanie?