Jak czytać receptę na soczewki - przewodnik

Kupujesz soczewki kontaktowe online? Świetnie! Możesz zaoszczędzić czas i pieniądze. Ale najpierw musisz wiedzieć, które soczewki są dla Ciebie odpowiednie i jak czytać receptę od specjalisty. Jeśli zdecydowaliście się na soczewki i przeszliście badanie wzroku, Wasz specjalista zasugeruje Wam odpowiednią markę i model soczewek na podstawie właściwości oka i problemów ze wzrokiem. Istnieje różnica nie tylko między soczewkami jednodniowymi, dwutygodniowymi i miesięcznymi, ale również różne marki będą różnie odczuwane w zależności od osoby. Dlatego ważne jest żeby korzystać ze wskazań specjalisty . Pamiętajcie, że badania i receptę potrzebujesz również dla soczewek kolorowych, nawet dla tzw. "zerówek". Twoja recepta na okulary TO NIE TO SAMO co recepta na soczewki kontaktowe. Przejdźmy teraz do rozpracowania cyfr i skrótów na Twojej recepcie.

Przegląd parametrów

Twoja recepta składa się z trzech części: parametrów, rekomendowanej marki soczewek i dodatkowych uwag . Żeby to Wam wyjaśnić, stworzyliśmy krótki przegląd wszystkich parametrów i ich skrótów.

Skrót Opis
OD / R Oculus Dexter - oznacza parametry dla prawego oka
OS / L Oculus Sinister - oznacza parametry dla lewego oka
OU Oculus Uterque - oznacza parametry identyczne dla prawego i lewego oka
SP(H) / SFERA / MOC / PWR / D Sfera, moc lub dioptria - oznaczają wartość krótko i dalekowzroczności (+ lub -)
CYL / CP Cylinder - oznacza astygmatyzm i wskazuje krzywiznę rogówki oka
X / AX Oś - oznacza stopień i kierunek cylindra
ADD Moc dodana (addycja) - oznacza dodatek do bliży dla soczewek progresywnych
BC Krzywa bazowa - oznacza stopień zakrzywienia i to jak soczewka będzie leżeć na oku
DIA Diametr lub średnica - oznacza szerokość soczewki
PL Plano - oznacza kolorowe soczewki bez mocy
EXP Data ważności - oznacza koniec przydatności soczewek do użycia

Powyższa tabela pomoże Wam w wybraniu właściwych parametrów, na podstawie zaleceń specjalisty . Pomimo, że odpowie na wiele pytań to nadal możecie mieć pytania lub wątpliwości. Poniżej zmieściliśmy odpowiedzi na najcześciej zadawane przy naszych Klientów pytania.

Prawe czy lewe oko?

Twój optyk może wskazać to prostym "L" lub "P" lub w łacinie “Oculus Dexter” (prawe) and “Oculus Sinister” (lewe). Jeśli potrzebujecie różnej mocy dla każdego oka, musicie kliknąć "Wybierz parametry drugiego oka" podczas składania zamówienia w naszym sklepie. W trakcie wyboru soczewek nie ma rozróżnienia na oko prawe lub lewe więc pomyśl o nich jako Oko 1 i Oko 2. Jeśli masz dwie takie same recepty na każde oko to nie musisz wybierać parametrów dla drugiego oka! Wystarczy wybrać parametry tylko raz i wybrać ilość opakowań.

wybierz parametry drugiego oka

Plus czy Minus?

Masz krótkowzroczność czyli nie widzisz dobrze z daleka? To oznacza, że moc soczewek będzie "minus". Masz dalekowzroczność lub masz problem z widzeniem bliskich obiektów? To oznacza, że moc soczewek będzie "plus". Ta wartość może być oznaczona na recepcie jako "D" (dioptria), "moc" lub "sfera". Uważaj podczas wyboru mocy ponieważ mała różnica może spowodować dużą różnicę w widzeniu. Jeśli przez przypadek wybrałeś złą wartość, zawsze możesz zwrócić nieotwarte opakowanie zgodnie z Naszymi zasadami zwrotu i wymiany towaru.

Czy mogę użyć mojej recepty na okulary?

NIE. Parametry okularów i soczewek mogą się bardzo różnić , ze względu na położenie każdej soczewki w relacji do oka. Okulary są umieszczone kilka centymetrów przed okiem, natomiast soczewka kontaktowa jest umieszczona bezpośrednio na oku. Twoja recepta na okulary nie zawiera niezbędnych informacji dotyczących krzywej bazowej oraz diametri, która są dla Ciebie odpowiednie.

Jak wybrać cylinder i oś dla soczewek torycznych?

"Cylinder" i "oś" są dwoma parametrami soczewek torycznych niezbędnych do korekcji astygmatyzmu. Cylinder jest dodatkową korekcją, która określa poziom astygmatyzmu i ma wartość minusową, wzrastającą co 0,25. Oś jest wyrażona w stopniach od 0° do 180°. Sugerujemy żeby skonsultować się ze specjalistą jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące ww. parametrów.

Co oznacza moc dodana (addycja)?

Jeśli cierpisz na prezbiopię i potrzebujesz soczewek progresywnych (wieloogniskowych), twoja recepta może zawierać addycję lub moc dodaną by pomóc Ci w widzeniu z bliska . Moc dodana wynosi od +0,50 do +3,00. Niektóre marki soczewek kontaktowych oferują moc dodaną w wartościach niskiej, średniej lub wysokiej. Soczewki CooperVision rozróżniają jeszcze oko dominujące i niedominujące. Jeśli masz pytania dotyczące mocy dodanej dla każdego oka, skonsultuj się ze swoim specjalistą.

Czy krzywa bazowa (BC) i diametr (DIA) lub średnica są ważne przy wyborze soczewek?

Krzywa bazowa (BC) oznacza krzywiznę soczewki lub dopasowanie soczewki do gałki ocznej . Niższa krzywa bazowa (BC), np. 8.40 oznacza, że soczewka jest bardziej zakrzywiona i będzie dobrze pasować do oka. Wyższa krzywa bazowa, np. 8.70 oznacza bardziej płaską soczewkę. Diametr (DIA) oznacza szerokość soczewki i jest wyrażony w milimetrach, zazwyczaj między 13 a 15 mm. Niewielka różnica (0.1 lub 0.2 mm) prawdopodobnie nie będzie miała wpływu na jakość widzenia. Ale noszenie soczewek ze znacząco różnymi BC lub DIA niż te na recepcie mogą doprowadzić do dyskomfortu i zaburzeń widzenia. Dlatego ważnym jest żeby trzymać się parametrów z recepty.

Zgubiłem receptę. Gdzie mogę znaleźć te informacje?

W Alensa możesz kupić soczewki bez recepty. Jeśli minęło mniej niż rok od ostatniego badania oczu i nie nastąpiły zmiany w jakości widzenia, zawsze możesz znaleźć niezbędne informacje o parametrach na pudełku soczewek . Poniżej wyjaśnienie oznaczeń:


Dowiedz się jak rozczytać parametry na opakowaniu soczewek

Proszę pamiętać, że powinniście odnawiać swoją receptę przynajmniej raz w roku . Nawet jeśli nie zauważyliście żadnych zmian w jakości widzenia, ważnym jest żeby zrobić badanie u specjalisty.

Czy mogę zamówić soczewki próbne?

Proszę pamiętać, że nie możemy sprzedawać soczewek próbnych . Tylko Twój specjalista zna dokładnie Twoje oczy i może przepisać soczewki na próbę. Jednak, pomimo że nie są uważane za soczewki próbne, oferujemy soczewki TopVue z gwarancją zwrotu pieniędzy. Jeśli z jakiegoś powodu nie będą pasowały, możesz je zwrócić.

Komentarze (4)

Czy masz jakieś pytanie?
Krzysztof

Czy oznaczenie AX odwrotnie niż zwykle ma wpływ na soczewki? Zawsze moja lewa para soczewek miała oznaczenie AX teraz ma X a prawa zawsze miała X teraz ma AX czy to ma wpływ? I jest jakaś różnica pomiędzy tymi oznaczeniami?

Odpowiedź info@alensa.pl

Zachęcam do przesłania zdjęcia parametrów z recepty na info@alensa.pl pomożemy w weryfikacji.

Barbara

Mam na prawym oku cylinder -0,5 na osi 3 Jakie wiec zamówić soczewki? Cylinder zaczyna się od -0,75 a osi 3 również nie ma

Odpowiedź info@alensa.pl

Prosimy o kontakt z naszym Biurem Obsługi Klienta: https://www.alensa.pl/…-z-nami.html

Marzena

Czy oznaczenie osi soczewki 020 to to samo co 20?

Odpowiedź info@alensa.pl

Oś 020 to, to samo co 20°.

Monika

Witam, mam pytanie. Mam problem ze zrozumieniem jednej rzeczy. Jestem krótkowidzem, nie widzę z daleka i mam przepisane soczewki kontaktowe, także moja wada powinna mieć znak (-). Dodatkowo jestem też astygmatykiem, a wartości na opakowaniu moich soczewek wynoszą: "Sph. +3,50D, Cyl. -1,25 D 180 stopni" Nie rozumiem, skoro jestem krótkowidzem to dlaczego przy sferze mam znak (+) a nie (-)? Czy jeśli jestem astygmatykiem to te wartości przelicza się inaczej? Mam nadzieję, że mogę zadać takie pytanie i że Państwo są w stanie mi na nie odpowiedzieć, ponieważ nigdzie nie mogę znaleźć informacji. Pozdrawiam, Monika