Nasz optometrysta opowiada o okularach przeciwsłonecznych - co powinieneś wiedzieć?

Nasz wewnętrzny optometrysta usiadł z nami, aby omówić kilka faktów na temat okularów przeciwsłonecznych. Jeśli chodzi o okulary przeciwsłoneczne, ludzie nie zawsze wiedzą wszystko, co należy wiedzieć. Wszyscy jesteśmy świadomi, że powinniśmy chronić nasze oczy przed ostrym światłem słonecznym. Dobra para okularów przeciwsłonecznych zazwyczaj załatwia sprawę, prawda? Ale co sprawia, że okulary przeciwsłoneczne są wystarczająco dobre? Zapytaliśmy naszą optometrystkę Kristýnę o kilka najczęstszych pytań. Jej odpowiedzi powinny pomóc Ci lepiej zrozumieć swoje okulary przeciwsłoneczne i dać Ci pomysł, jak wybrać odpowiednią parę. Sprawdź więc, co profesjonalista ma do powiedzenia na ten temat.

Nasz optometrystka z Alensy Kristýna Štěbetáková

Jak możemy określić jakość okularów przeciwsłonecznych?

Możliwe jest oszacowanie jakości okularów przeciwsłonecznych na podstawie koloru soczewek -- choć sam ten fakt nie zawsze jest najbardziej dokładnym wskaźnikiem. Okulary przeciwsłoneczne z jasnymi soczewkami mogą być nadal dobre, ale zazwyczaj oferują mniejszą ochronę niż ciemniejsze soczewki. Można powiedzieć, że lekko zabarwione okulary przeciwsłoneczne mają zastosowanie w modzie miejskiej, a ciemniejsze są ogólnie lepsze dla ochrony.

Prawdziwym wskaźnikiem jakości jest znajomość specyfiki danej pary okularów przeciwsłonecznych. Każda para jest zazwyczaj oznaczona etykietą lub napisem z boku lub na samej soczewce. Etykieta ta powinna wyraźnie wskazywać, czy okulary są polaryzacyjne, jaką kategorię ochrony oferują, informację o certyfikacie CE lub czy użyto w nich technologii PRIZM*, na przykład. Jeśli okulary przeciwsłoneczne nie są oznakowane, nigdy nie możesz być pewien, czy ich jakość jest wystarczająca. W przypadku, gdy nie możesz znaleźć żadnych oznaczeń lub etykiet, sprzedawca powinien być w stanie podać wszystkie niezbędne szczegóły.

*PRIZM to nowo opracowana przez Oakley technologia, która poprawia postrzeganie kolorów i kontrastu..

Dlaczego wybór odpowiednich okularów przeciwsłonecznych jest tak ważny? Która kategoria jest nam potrzebna?

Okulary przeciwsłoneczne to przede wszystkim sposób na ochronę siatkówki oka przed szkodliwym promieniowaniem UV. Oczywiście, zapobiegają one również oślepianiu nas przez ostre światło. Kategoria wskazuje, jak dużo światła przepuszcza dana soczewka, czyli innymi słowy, jak ciemna jest dana soczewka. Ogólnie możemy wyszczególnić 4 kategorie: 0-1, 2, 3, 4. Soczewki kategorii 0-1 są przezroczyste lub mają bardzo lekkie zabarwienie. Soczewki te są powszechne w bezbarwnych okularach ochronnych lub w okularach kosmetycznych. Kategoria 2 jest najczęściej sprzedawana i noszona. Soczewki kategorii 2 są zabarwione do 70%. Soczewki kategorii 3 mają zabarwienie około 85%. To sprawia, że są one nieco ciemniejsze i lepiej nadają się do ostrego światła słonecznego. Są one przeznaczone na bardzo słoneczne dni. Soczewki kategorii 4 mają około 95% zabarwienia. Te okulary przeciwsłoneczne blokują naprawdę dużo światła i zapewniają wysoki stopień ochrony. Najlepiej sprawdzają się w górach, na plaży lub na pustyni. Są one przeznaczone do specjalnych zastosowań i tylko w ekstremalnie słonecznych warunkach. Nigdy nie powinieneś nosić okularów przeciwsłonecznych kategorii 4 podczas prowadzenia samochodu.

Czy możesz powiedzieć nam więcej o filtrze UV?

Ochrona przed promieniowaniem UV powinna działać zarówno przed promieniowaniem UVA, jak i UVB. Filtr UV nie jest tożsamy z kolorem soczewki. Na przykład, niektóre przezroczyste soczewki mogą chronić przed promieniowaniem UVA. Nawet filtr blokujący światło niebieskie pochłania niektóre promienie UV. Jednakże, jeśli soczewka jest przyciemniana, zwykle zapewnia lepszą ochronę zarówno przed UVA, jak i UVB. Właściwa ochrona przed promieniowaniem UV jest potwierdzona certyfikatem CE. Dzięki temu łatwo jest rozpoznać okulary przeciwsłoneczne, które posiadają wysokiej jakości filtr UV. Możesz też poszukać oznaczenia UV 400. UVB ma długość fali 280-315 nanometrów, a UVA 315-380 nanometrów. Tak więc, całkowita ochrona jest osiągana poprzez blokowanie do 380 nm. UV 400 blokuje, cóż... do 400 nanometrów i zapewnia optymalną ochronę.

Czym jest certyfikat CE?

Europejski certyfikat CE gwarantuje ochronę przed promieniowaniem UV do 380 nanometrów. Innymi słowy oznacza to, że Twoje okulary przeciwsłoneczne spełniają normy bezpieczeństwa i ochrony Unii Europejskiej. Znak CE znajduje się po wewnętrznej stronie zauszników. Powinny mu również towarzyszyć dodatkowe informacje, takie jak polaryzacja, informacja o kategorii, PRIZM Technology, itp. Jak już wspomniałam, specyfika okularów przeciwsłonecznych i etykiety pokażą Ci to, co musisz wiedzieć. Tak więc, jeśli masz wątpliwości, szukaj oznaczenia CE.

Certyfikat CE na okulary przeciwsłoneczne

Jakie okulary przeciwsłoneczne są zalecane dla dzieci, a jakie dla dorosłych?

Dla Twoich dzieci najważniejsza jest odpowiednia ochrona ich oczu. Ponieważ wciąż rosną i rozwijają się, powinieneś kupić im ciemniejsze okulary przeciwsłoneczne wysokiej jakości. W przypadku dorosłych, wszystko zależy od tego, jak chcesz ich używać. Jeśli chcesz je nosić w mieście lub wiosną, niższy poziom ochrony przed promieniowaniem UV jest więcej niż wystarczający i możesz wybrać lżejsze okulary przeciwsłoneczne. Latem, podczas pobytu na plaży lub w górach, konieczny jest wyższy stopień ochrony przed promieniowaniem UV. Jeśli przebywasz w środowisku, w którym jest dużo odbitego światła, np. podczas jazdy samochodem lub na wodzie, możesz nawet zaopatrzyć się w parę okularów polaryzacyjnych. Pomoże to powstrzymać oślepiające odbicia powierzchniowe.

Czy możemy zrobić coś jeszcze, aby chronić nasze oczy podczas wiosny i lata?

Okulary przeciwsłoneczne są oczywiście koniecznością, jeśli mówimy o ochronie przed światłem słonecznym. Jeśli nosisz soczewki kontaktowe, możesz dodatkowo chronić swoje oczy soczewkami z wbudowanym filtrem UV. A jeśli nosisz okulary, możesz wypróbować fotochromowe soczewki przejściowe. W ten sposób możesz mieć przezroczyste szkła w pomieszczeniach i ciemniejsze soczewki na zewnątrz. A ponieważ okulary nie zakrywają boków twarzy, noszenie kapelusza lub czapki również jest pomocne. Na koniec, możesz nosić przy sobie nawilżające krople do oczu na wypadek, gdy Twoje oczy wyschną lub staną się podrażnione.