Zakładanie i zdejmowanie soczewek kontaktowych

Zdecydowałeś się rozpocząć korzystanie z soczewek kontaktowych i teraz musisz nauczyć się, jak się z nimi obchodzić. Na początku może się to wydawać przerażające, ale dzięki praktyce i dobrym nawykom może stać się łatwe i naturalne. Aby ci pomóc, oto nasz krótki przewodnik krok po kroku dotyczący zakładania soczewek kontaktowych. Jest on świetny dla początkujących, a nawet może być dobrym przypomnieniem dla profesjonalistów!

Jak zakładać soczewki kontaktowe

Powinieneś wiedzieć, że podczas zakładania soczewki musisz dotknąć samej gałki ocznej, soczewka nie przyklei się sama. Pozwól soczewce lekko przylgnąć do oka, a powieki zrobią resztę! Zobaczmy teraz, jak to zrobić.

case for contact lenses icon

1. krok

Zacznij od przygotowania wszystkich niezbędnych rzeczy w dobrze oświetlonym pomieszczeniu. Będziesz potrzebować soczewek kontaktowych, płynu, lusterka oraz miejsca do umycia i osuszenia rąk świeżym ręcznikiem. Pamiętaj, aby włożyć soczewki przed nałożeniem makijażu.

wash hands icon

Krok 2

Zawsze dokładnie myj ręce, aby zapobiec przedostawaniu się brudu i bakterii na soczewki. Używaj łagodnego lub antybakteryjnego mydła, unikaj mydeł nawilżających, balsamów i produktów na bazie oleju. Po umyciu osusz ręce ręcznikiem. Unikaj używania ręczników papierowych, które mogą pozostawiać kłaczki na dłoniach. Należy pamiętać, że podczas obsługi soczewek lepiej jest krótkie paznokcie, aby nie zarysować soczewki kontaktowej lub rogówki oka.

Finger and lens icon

Krok 3

Następnym krokiem jest wyjęcie soczewek kontaktowych z pojemnika na soczewki lub ze świeżego blistra. Jeśli masz inną parametry dla każdego oka, warto wyrobić sobie nawyk i zawsze wkładać najpierw lewą soczewkę, aby ich nie pomylić. Umieść pierwszą soczewkę na dłoni, zwilż ją płynem i delikatnie potrzyj palcem. Niektóre marki oferują płyny "bez pocierania", ale większość kontaktologów zgadza się, że zawsze dobrym pomysłem jest delikatne pocieranie soczewek w celu uzyskania dodatkowej mocy czyszczącej. Jeśli chcesz ułatwić sobie korzystanie z soczewek, oferujemy szeroki wybórprzydatnych narzędzi które to ułatwią. Aplikatory i szczypce do soczewek mogą sprawić, że obsługa soczewek będzie dziecinnie prosta.

Lens right and wrong position

Krok 4

Umieść soczewkę na palcu wskazującym. Jeśli soczewka wygląda jak miska, wszystko jest w porządku. Jeśli jednak krawędzie są skierowane na zewnątrz, oznacza to, że soczewka jest wywinięta na zewnątrz. Może to być trudne do stwierdzenia, ale większość soczewek kontaktowych ma małe oznaczenie na zewnątrz (litery lub cyfry), dzięki czemu można łatwo sprawdzić, czy soczewka jest na zewnątrz, czy nie.

Eye icon

Krok 5

Z soczewką wyważoną na palcu wskazującym, użyj środkowego palca, aby pociągnąć dolną powiekę w dół, a drugą ręką pociągnij górną powiekę do góry. Im bardziej rozchylisz powiekę, tym lepiej soczewka kontaktowa będzie przylegać do rogówki. Prawidłowe trzymanie rzęs nie powoduje mrugania. Niektórym osobom pomaga patrzenie w górę, aby uniknąć niechcianego mrugania. Na początku może to być trudne, ale z czasem można się do tego przyzwyczaić!

Solution icon

Krok 6

Umieść soczewkę na oku, a gdy tylko dotkniesz oka, powoli zdejmij palec i bardzo ostrożnie (powoli) zwolnij najpierw dolną, a następnie górną powiekę.Trzymaj oko zamknięte i nie mrugaj, lekko dotknij palcem zamkniętej górnej powieki i "rozejrzyj się" na boki. W ten sposób usuniesz pęcherzyki powietrza, które utworzyły się pod soczewką kontaktową. Umożliwi to soczewce osadzenie się we właściwym miejscu na rogówce. Jeśli soczewka podrażnia oko lub odczuwasz dyskomfort, zdejmij ją i delikatnie wyczyść płynem przed ponownym założeniem.

Jak zdjąć soczewki kontaktowe

Przed rozpoczęciem umyj ręce, tak jak przed ich założeniem. Jeśli nosisz makijaż, pamiętaj o zdjęciu soczewek przed umyciem twarzy. Powinieneś również przygotować wszystko, czego będziesz potrzebować w czystym, dobrze oświetlonym pomieszczeniu. Upewnij się, że masz pojemnik na soczewki kontaktowe, roztwór, lusterko i wszelkie inne potrzebne narzędzia. Jeśli podróżujesz, możesz znaleźć wszystkie te przedmioty w jednym poręcznym miejscu. zestawie do soczewek kontaktowych.

Eye drop and eye icon

Krok 1

Zacznij od nawilżenia oczu Kroplami lub sprayem do oczu. Może to pomóc nawilżyć soczewki i ułatwić ich zdejmowanie. Jedna lub dwie krople do każdego oka powinny wystarczyć, a proces ten może być łatwiejszy i bardziej komfortowy, zwłaszcza jeśli masz chronicznie suche oczy lub zauważasz, że są one bardziej suche pod koniec dnia.

Finger and contact lens icon

Krok 2

Przytrzymaj górną i dolną powiekę w taki sam sposób, jak podczas zakładania soczewek kontaktowych. Patrząc prosto przed siebie, chwyć soczewkę kontaktową po bokach (od nosa i zewnętrznego kącika) palcem wskazującym i kciukiem i delikatnie ściśnij (jakby szczypiąc). Nie spiesz się i wykonuj ten krok spokojnie i powoli.

Solution and contact lenses icon

Krok 3

Delikatnie ściśnij soczewkę palcem wskazującym i kciukiem, a następnie umieść kontakt w pojemniku ze świeżym roztworem do soczewek kontaktowych. Pojemnik musi być wypełniony nowym roztworem, mniej więcej do połowy wysokości kubka. Nie należy rozcieńczać roztworu wodą. Jeśli okres noszenia soczewek już minął, należy je wyrzucić. Nie zapomnij utrzymywać pojemnika na soczewki w czystości i wymieniać go na nowy po każdym otwarciu nowej butelki z roztworem lub przynajmniej raz w miesiącu.

Solution icon

Krok 4

Teraz powtórz proces używając tej samej ręki z drugim okiem, krok po kroku, tak jak w przypadku pierwszego oka. Gratulacje - udało Ci się wyjąć i przechowywać soczewki kontaktowe! Dzięki praktyce i odpowiedniej konserwacji, zakładanie i zdejmowanie soczewek kontaktowych stanie się szybką i łatwą częścią codziennej rutyny.

Postępuj zgodnie z poniższymi krokami, aby zachować optymalne zdrowie oczu, komfort i jakość widzenia. Twoje oczy i soczewki będą Ci wdzięczne.

Komentarze (1)

Czy masz jakieś pytanie?
Vladimir Sivov

Witam, obejrzałem Państwa stronę, ale mam kilka pytań. Nie mam zbyt wiele czasu na pocztę elektroniczną, więc byłbym bardzo wdzięczny gdyby ktoś do mnie oddzwonił, mój numer to +33891061034 . Dziękuję, i miłego dnia.